ПРОБЛЕМИ ВЗАЭМОДІЇ ФІЛОСОФІЇ ТА МЕТОДОЛОГІЇ НАУКОВОГО ПІЗНАННЯ В ПЕДАГОГІЦІ
DOI:
https://doi.org/10.28925/2226-3012.2017.6.2025Ключові слова:
логіка науки, методологія, наукова філософія, рівні методологічного і філософського пізнання, філософія мислення, формальна логікаАнотація
У статті здійснено екскурс становлення та поетапного розвитку методології наукового пізнання як науки в безпосередній взаємодії з науковою філософією: її статусом, функціями, подібністю і відмінністю в їх методологічній значущості. Розкривається вплив філософії, логіки науки і наукового пізнання на подальший розвиток методології як науки. Здійснено порівняльний аналіз предмета, методу, структури та функцій філософії та методології як наук, розкрито роль їх взаємопроникнення як фактора взаємозбагачення. Дискусії з цих питань досих пір тривають на користь цих наук та їх застосування у здійсненні теоретичних, емпіричних і прикладних досліджень.
Посилання
Маркс К., Энгельс Ф. Сочинения. 2 изд. Т. 20. Москва : Политиздат, 1961. С. 366–367.
Бор Н. Атомная физика и человеческое познание. Москва, 1961. С. 11, 115, 125.
Мостепаненко М. В. Методология научного познания, ее предмет и сущность. Сб. … Методология научного познания: естественные и технические науки. 1974. Вып. 1. С. 8–9; 11–12.
Копнин П. В. Логические основы науки. Киев, 1968. С. 258–259.
Штофф В. А. Введение в методологию научного познания. Ленинград, 1972. С. 4; 110–115.
Marks, K., & Jengel’s, F. (1961). Sochinenija [Compositions]. izd. 2. T. 20. Moscow, Russian Federation: Politizdat (rus).
Bor, N. (1961). Atomnaja fizika i chelovecheskoe poznanie [Atomic Physics and Human Knowledge]. Moscow, Russian Federation (rus).
Mostepanenko, M. V. (1974). Metodologija nauchnogo poznanija, ee predmet i sushhnost’ [Methodology of scientific knowledge, its subject and essence]. Metodologija nauchnogo poznanija: estestvennye i tehnicheskie nauki [Methodology of scientific knowledge: natural and technical sciences], 1, 8–9; 11–12 (rus).
Kopnin, P. V. (1968). Logicheskie osnovy nauki [Logical foundations of science]. Kyiv, Ukraine (rus).
Shtoff, V. A. (1972). Vvedenie v metodologiju nauchnogo poznanija [Introduction to the methodology of scientific knowledge]. Leningrad, Russian Federation (rus).
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2017 Володимир Бондар
Ця робота ліцензованаІз Зазначенням Авторства – Некомерційна 3.0 Міжнародна.
Тип ліцензії: Creative Commons Attribution Non-Commercial
Автор дозволяє:
- поширювати — копіювати, передавати свій твір,
- змінювати — переробляти, розвивати твір.
Умови такі:
- автор не дозволяє використовувати свій чи змінений твір з комерційною метою (Noncommercial),
- слід зберігати посилання на попередніх авторів у визначеній ними формі (Attribution). Ви повинні надати посилання на ліцензію та вказати, чи були внесені зміни. Ви можете це робити будь-яким розумним способом, але це не означає, що ліцензіат схвалює вас або ваше використання.
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.